DOĞALTAŞ YER VE MERDİVEN DÖŞEME

Doğal Taş Yer Döşeme

Doğal Taş Yer Döşeme Yeryüzünün bilinen en eski inşaat malzemeleri arasında yer alan doğal taş, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, farklı yapım teknikleri arayışına girilmesiyle, mekânların iç ve dış kısımlarında yapıyı tamamlayıcı olarak görev almaya başlamıştır. Geçmiş yıllarda yalnızca yapıyı destekleyici bir unsur olarak kullanılan doğal taş, işleme teknolojisinin gelişmesi ile kaplama malzemesi olarak hem iç hem de dış mekânda yerini almıştır.

Doğal Taş Yer Döşeme

Andezit Zemin Kaplama

Kendinden benekli, kaymaz ve dayanıklı yapısıyla dış mekân zemin kaplamalarının en çok kullanılan doğal taşları arasında yer almaktadır. Andezit zemin kaplamasında, boya işlemine gerek duyulmamaktadır. Isı kaybını engellemektedir. Cilalı ve cilasız kullanımı isteğe bağlı olmaktadır.

Anadolu medeniyetlerinde yaygın olarak kullanılan ve günümüze kadar birçok alanda kullanımını gördüğümüz Andezit taşı, volkanik hareketlerle oluşmuş kor kayaç taşlarıdır. En fazla İç Anadolu Bölgesi’nde üretiliyor. Ankara ve çevresinde sık görülen Andezit’e, bu sebeple ‘Ankara taşı’ diyenler de var. Andezit taşına Çorum, Manisa, Kayseri, Isparta ve Uşak’ta da sık rastlanıyor.

Üretildiği bölgenin doğal özellikleri ve madenin yaşına göre renkleri de farklılık gösteren Andezit taşları genel olarak pembe, mor, eflatun, gri ve siyahın tonlarında üretilebiliyor.

Kalker Taşı (Kireç Taşı) Zemin Kaplama

Çimento üretiminde de yer alan kalker, antik zamanlardan beri zemin kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Düzenli bakım ve cila gerektirdiğinden kullanımı oldukça zahmetlidir. Ancak kolay işlenebilirliği ve dayanıklı yapısı ile her türlü yapıda çok sık tercih edilmektedir.

Kil Taşı (Şist Taşı) Zemin Kaplama

Kil taşı, çapı 2 mikrondan daha küçük kil olarak adlandırılan tanelerin birbirine yapışması sonucu oluşan mekanik tortul taştır. Her türlü tasarıma uyum sağlayabilecek yapıda, kolay işlenebilir ve koyu renkli bir kaplama malzemesidir.

Bazalt Zemin Kaplama

Bazalt; yoğun iri taneli, camsı dokulu, yarı kristalleşmiş, ağır ve homojen görünümlü bir taştır. Bazalt kaplama malzemesi; feldspat içerikli, dayanıklı, bir çeşit yanardağ kütlesidir. Sert yapılı olmasından dolayı genellikle eritilerek şekil verilmektedir. Maliyeti yüksek bir malzeme olduğundan kullanımı yaygın değildir. İsteğe bağlı olarak cilalanabilmektedir.

Traverten Zemin Kaplama

Traverten, sıcak su kaynakları yakınında yer alan tortullardan meydana gelen, gözenekli bir kaplama malzemesidir. Nemli iklime sahip alanlarda kullanıma uygundur. Gözenekli yapısı nedeni ile hafif ve sertliği değişken olmaktadır. Cila kabul etmeyen ancak kolay şekil alabilen, dayanıklı yapıdadır. Daha çok ıslak zemine sahip alanlarda, dış mekânlarda tercih edilmektedir.

Mermer Zemin Kaplama

Mermer; içinde boşluk olmayan, damarlı veya damarsız, kristal yapılı, kolay işlenebilen, orta sertlikte bir kaplama malzemesidir. İyi işlenmesi durumunda ince levhalar halinde üretilebilmektedir. Su geçirmez yapıdadır. Yapının her bölümünde, istenilen boyutta, kullanıma uygundur.

Granit Zemin Kaplama

Granit; fazla gözenekli olmayan, kuvars, feldspat ve mikadan meydana gelen sert yapılı bir taştır. Yapısında kuvars kristalleri bulunmaktadır. Bu kristallerin sayısı granitin sertlik derecesini belirlemektedir. Ani ısı değişimlerine dayanıklı değildir. Renklerinde solma olmaz, cila uygulaması isteğe bağlı olarak yapılmaktadır. Yapının, iç ve çoğunlukla dış kısımlarında kaplama malzemesi olarak tercih edilmektedir.

Doğal Taş Yer Döşeme

Tamamen gerçek doğal taş kullanarak yaptığımız bazı uygulamalar ile değişik kaynaklardan temin edilen ve fikir vermesi için eklenen uygulama örneklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Doğal Taş Yer Döşeme


* Montaj yeri Kayseri Şehir merkezi dışındaysa, yapılan işin boyutuna göre, oluşabilecek ulaştırma maliyetleri karşılıklı görüşülerek kararlaştırılan neticeye göre hareket edilir.