TAŞ KEMER VE SÜTUNLU KAPI YAPIMI

Taş Kemer Sütunlu Kapı

Taş Kemer Sütunlu Kapı

Taş Kemer Sütunlu Kapı

Özel ve Resmi Kurumlar ile müstakil ev, villa, bağ veya çiftlik evlerinizin giriş kapısı ve dekorasyonunda kullanılacak olan taş kemer, sütün ve taş kapı yapımı hizmeti de veren firmamız Yalçınkaya Mezar, istenilen malzeme (Doğaltaş, Mermer, Granit), desen ve işçilik ile ürettiği ürünlerin güvenli ve sağlam bir şekilde montajını yapmaktadır.

Taş Kemer Sütunlu Kapı

Kemer Nedir?

Kemer, mimaride herhangi bir açıklığı geçmek için kullanılan eğrisel biçimli strüktürel ögedir. Bu açıklık üç farklı şekilde elde edilebilir. (İki duvar arası, iki sütun arası, bir sütun ve bir duvar arası şeklinde) Kavisli bir forma sahip olan kemerler kapı ve pencere gibi açıklıkların üstündeki ağırlığı yanlardaki ayaklara verir ve yük zemine sağlam bir şekilde aktarılmış olur. Bu nedenle kemer, yükün güvenli bir şekilde zemine aktarımında önemli işlevi olan bir taşıyıcı elemandır.

Kemer Sırtı: Kemerin oluşturduğu eğrinin dış yüzüdür.
Kemer Kilit Taşı: Bir kemer eğrisinin en üst noktasına konulan ve taşları birbirine kenetleyen taştır.
Kemer Açıklığı: Kemerin oturduğu iki ayak ya da duvar arasındaki açıklıktır.
Kemer Karnı: Kemer eğrisinin iç yüzü ya da alt yüzüne verilen isimdir.
Kemer Ayağı: Kemerin iki yanında yer alan ve ağırlığını ilettiği ayak ya da sütunlardan her biridir.
Kemer Gözü: Kemer açıklığının uzunlamasına devam etmesidir. Kemerin ve ayaklarının üzerindeki boşluğa kemer gözü denir.
Kemer Alnı: Kemerin dıştan bakıldığında görülen şerit biçimindeki kenarı.


Kemer Çeşitleri:

Yuvarlak Kemer: Yüksekliği, açıklığının tam yarısı olan yarım daire şeklindeki kemerdir.

Basık Kemer: Yüksekliği, açıklığının yarısından az olan kemerdir.

Sivri Kemer: Yarıçap kemer açıklığının yarısından büyük olan ve kilit noktasında birleşen iki daire yayından meydana gelen kemerdir. Sivri kemerin dar sivri kemer, geniş sivri kemer, basık sivri kemer gibi çeşitleri vardır.

Kaş Kemer: İkisinin merkezi kemerin içinde, diğer ikisininki dışında olan dört ayrı daire yayından meydana gelen kemerdir; “dört merkezli kemer” de denir. Kemerin sağ ve sol kollarında, birisi içbükey, diğeri dışbükey olmak üzere ikişer yay bulunur.

Bursa Kemeri: Üst kısmında yatay bir doğru ile bağlanan iki dörtte bir daireden meydana gelen ve fazla bir taşıma gücü olmadığı için daha çok süsleme işlerinde kullanılmış olan kemerdir.

Atnalı Kemer (Nalkemer): Genellikle İslam yapılarında görülen, sivri ya da yuvarlak at nalı biçiminde kemer.

Üçüz Kemer: Yan yana üç kemer, üçleme kemer. Bu kemerler çokluk, büyük bir boşaltma kemeri altına yapılırlar.

Türk Kemeri: Üzengi çizgisini beşe bölerek, ortadaki bölümün iki noktasından karşılıklı olarak çizilen daire yaylarının kesişmesiyle meydana gelen ve Türk mimarlığında çok kullanılmış olan basık sivri kemer. Buna penci (beşlik) kemer de denir.

udor Kemeri: Her iki yanda dörtte bir daire yayı ile başlayıp kilit noktasına kadar birer doğru ile devam eden kemer.

Sıralama Kemerler: Bir sırada yan yana dizilmiş kemerlerdir.

Sepet Kulpu Kemer: İki küçük ve bir büyük daire yayından oluşan yarım elipsi andırır şeklindeki üç merkezli kemer, sepetkulpu. Ortaçağ sonlarında ve Rönesans’ta çok kullanılmıştır.

Taş Kemer Sütunlu Kapı

Türkiye'nin tüm bölgelerine yönelik keşif, projelendirme, sipariş, satış ve teslimatla ilgili bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz

Tamamen gerçek doğal taş kullanarak yaptığımız bazı uygulamalar ile değişik kaynaklardan temin edilen ve fikir vermesi için eklenen uygulama örneklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Taş Kemer Sütunlu Kapı


* Montaj yeri Kayseri Şehir merkezi dışındaysa, yapılan işin boyutuna göre, oluşabilecek ulaştırma maliyetleri karşılıklı görüşülerek kararlaştırılan neticeye göre hareket edilir.